Turistická oblast Kladské pomezí

 

www.kladskepomezi.cz

 

Adšpašské a Teplické skály

Okolí  Adršpašsko teplických skal  a celého Broumovského výběžku nabízí značné množství přírodních, historických i kulturních aktivit.Výborné zázemí zde naleznou milovníci pěší turistiky.Nové cyklostezky a rozmanitý a často náročný terén potěší příznivce horských kol. Vyhlášené jsou výborné podmínky pro horolezce, kteří mohou využít všech šesti nejnavštěvovanějších horolezeckých lokalit - Adršpach, Teplické skalní město, Křížový vrch, Jiráskovy skály, stolová hora Ostaš a Broumovské stěny.  

Po silnici č.303 z Police nad Metují odbočit na Teplice nad Metují a dále do Dolního Adršpachu.

GPS souřadnice: Parkoviště u vstupu do skal (GPS 50°37'01"N, 16°07'20"E).

Vzdálenost  cca 45 km

www.skalyadrspach.cz

www.adrspach.cz
 

  

Zámek Náchod

www.zamek-nachod.cz/

www.mestonachod.cz/turistika/

Náchodský zámek je rozsáhlý stavební komplex o pěti nádvořích ležící na hranici mezi Českou republikou a Polskem. Z gotického hradu založeného v polovině 13. století byl přestavěn v závěru 16. a na počátku 17. století v renesanční zámek. Svou dnešní architektonickou podobu získal v době baroka v 17. a 18. století.

GPS souřadnice: 50°25'02"N, 16°09'46"E

Vzdálenost cca 15 km

Pevnost Dobrošov

www.pevnostdobrosov.cz

Dobrošov je malá vesnička nad Náchodem.V horní části se nachází kaple sv. Antonína Paduánského a socha sv. Jana Nepomuckého. Dobrošov je ale především známý díky Jiráskově turistické chatě a pozůstatkům opevnění z let 1936-38.Nejznámější je národní kulturní památka - nedokončená dělostřelecká pevnost Dobrošov.

Z Náchoda pojedete ve směru Nový Hrádek  skrz obce Lipí a Jizbice.

GPS souřadnice: 50°24'08" N, 16°12'08" E

Vzdálenost cca 21 km

Jiráskova turistická chata

www.jiraskovachata.cz

Asi půl kilometru od obce Dobrošov se nachází Jiráskova chata s rozhlednou (624m).

První chata byla na Dobrošově postavena již roku 1895, brzy však přestala svojí kapacitou vyhovovat. 9. ledna 1921, u příležitosti 70. narozenin spisovatele Aloise Jiráska, byl položen za velké slávy základní kámen ke stavbě nové turistické chaty pojmenované na jeho počest. Plány na novou chatu vypracoval  v roce 1911 architekt Dušan Jurkovič.

GPS souřadnice: 50°24'02"N,16°11'28"E

 Vzdálenost cca 21 km

 

Zámek Nové Město nad Metují

 

www.zameknm.cz

Původně pozdně gotický hrad po požáru v r. 1526 Pernštejny opraven, v pol. 16. stol. přestavěn v renesančním stylu a později upraven raně barokně.

GPS souřadnice: 50°20'38"N, 16°08'59"E

Vzdálenost cca 10 km

 

Údolí Peklo - při soutoku řeky Metuje a Olešenky

www.itras.cz/peklo/

Peklo nedaleko Nového Města nad Metují je velmi oblíbené a vyhledávané výletní místo. Starý mlýn, nazývaný Pekelec byl v roce 1912 přestavěn pro pana Bartoně, majitele novoměstského zámku podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče na výletní restauraci s použitím prvků lidové architektury, která dobře zapadá do přírodní scenerie.

GPS sočadnice 50°22'45"N, 16°11'08"E

Vzdálenost cca 15 km

 

Zámek Opočno

www.zamek-opocno.cz

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku obklopeném přírodně krajinářským parkem jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Pro svoji historickou i uměleckou hodnotu byl zámek prohlášen národní kulturní památkou.

GPS souořadnice: parking Konzum 50°16'15"N, 16°07'09"E

Vzdálenost cca 15 km

 

Zámek Ratibořice

www.zamek-ratiborice.cz

www.ceskaskalice.cz/cs/nase-mesto/ratiborice-a-babiccino-udoli/

Zámek Ratibořice byl z původní tvrzi přestavěn na barokní letohrádek. V letech 1825 - 1826 byla budova zámku vévodkyní Kateřinou Vilemínou Zaháňskou, včetně křídla pro služebnictvo přestavěna empírově. V horním patře zámku jsou soustředěny pozoruhodné obrazové kolekce, grafika, sklo, porcelán, nábytkové sestavy a další předměty z 19. století a v přízemí se nacházejí nověji instalované salóny.

GPS souřadnice: 50°24'58"N, 16°03'07"E

Vzdálenost cca 10 km

 

Babiččino údolí - Ratibořice

www.ratiborice-babiccinoudoli.cz

Městem Česká Skalice i okolím prochází naučná stezka Babiččino údolí, která seznamuje zájemce s životem jedné z nejpřednějším českých spisovatelek, která zde dlouhou dobu žila a čerpala inspiraci pro své dílo.Poznejte kraj Babičky Boženy Němcové.

Vzdálenost cca 10 km

 

Muzeum Boženy Němcové- Česká Skalice

www.ceskaskalice.cz

Největším lákadlem pro návštěvníky České Skalice je muzeum Boženy Němcové, které je nejstarším českým literárním muzeem a nabízí kromě expozice věnované známé spisovatelce i stálou výstavu o prusko-rakouské válce a historii města.

GPS souřadnice: 50°23'44"N, 16°02'12"E

Vzdálenost cca 5 km

 

Hronov - rodiště A. Jiráska

www.mestohronov.cz

Dominantou hronovského náměstí je Jiráskovo divadlo. Bylo postaveno podle projektu Ing. arch. Jindřicha Freiwalda. Od roku 1931 se v něm každoročně konají mezinárodní přehlídky amatérského divadla Jiráskův  Hronov.

Ve druhém patře divadelní budovy najdeme Jiráskovo muzeum zaměřené k historii a národopisu Hronovska a k osobě a dílu Aloise Jiráska.

Nedaleko najdeme Jiráskův rodný domek - rodná světnička A. Jiráska, vybavení domácí pekařské dílny.

GPS souřadnice: 50°28'49"N, 16°10'58"E

Vzdálenost cca 23 km

 

Letiště Velké Poříčí

www.lkvp.cz

GPS souřadnice: 50°28'03"N, 16°12'20"E

 

Muzeum Merkur - Police nad Metují

www.merkurpolice.cz

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky - stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

GPS souřadnice: 50°32'06"N, 16°13'56"E

Vzdálenost cca 32 km

 

Broumov - Benediktýnský klášter

www.broumov.net

Návštěva kláštera  je nezapomenutelným zážitkem!

Navštívit můžete opatský kostel sv. Vojtěcha, přestavěný z původně gotické podoby na kostel barokní, knihovnu obsahující kolem 17 000 svazků knih či sakristii se vzácným intarzovaným nábytkem.

GPS souřadnice: 50°35'11"N, 16°20'02"E

Vzdálenost cca 45 km

 

Orlické hory

www.orlickehory.cz

Orlické hory - pohoří v  severovýchodních čechách  při hranici s polským kladskem. Nejvyšší vrchol Velká Deštná 1115 m n. m. Název pohoří je odvozen od řeky Orlice , která tudy po česko-polské hranici protéká.

Malebný kraj lidové architektury, historických památek, ale také výborné možnosti sportovního vyžití, to vše můžete zažít v Orlických horách. Poznejte horská střediska Deštné  nebo Říčky.

Více zde: https://www.region-orlickehory.cz/

 

Braunův betlém - Kuks

www.hospital-kuks.cz/cs

Významným prvkem komponované krajiny kukského okolí je unikátní sochařská rezervace zvaná podle svého autora Braunův Betlém. Bez nadsázky představuje špičku evropského barokního sochařství v plenéru. Vznikla na popud Františka Antonína Šporka na přelomu 20. a 30. let 18. století.

Vzdálenost cca 17 km

 

Jelení farma - Slavětín nad Metují

 

Kudowa Zdrój - aqua park, lázně - PL

www.kudowa.pl

Kudowa - Zdrój je jedním z nejstarších lázeňských míst v Polsku a Evropě. Původní jméno, tehdy ještě vsi, bylo Lipolitov, ale v polovině 16. století bylo přejmenováno na Chudoba, později na Kudoba, Bad Kudowa a v roce 1945 na Kudowa - Zdrój. Český název města je dnes Lázně Chudoba.

GPS souřadnice 50°26'35"N, 16°14'39"E

Vzdálenost cca 21 km

 

Karłow - Výhled na Velký Szczeliniec ( Hejšovina) z obce Pasterka  - PL

www.karlow.pl

Stolová hora o délce 600 metrů a šířce 300 metrů dosahuje v nevyšším bodě 919 m n.m. Ze všech stran je ohraničena několik desítek metrů vysokými skalními stěnami, pouze ze západu navazuje malým sedlem na turisticky nepřístupný Szczeliniec Mały.V rozpukaných kvadrových pískovcích plošiny se vytvořily ve třech stupních skály zajímavých tvarů s vlastními názvy (Velbloud, Slepice, Indická svatyně). Na prohlídkové trase je několik vyhlídkových bodů.

Z Náchoda po silnici E67 na Kudowa-Zdroj, zde odbočit na Karłow.

GPS souřadnice: Velké parkoviště v Karłowě GPS 50°28'32"N, 16°20'22"E.

 

Błędne Skały (Bludné skály) - Kudowa Zdrój - PL

www.kudowa.pl/pl/atrakcje/bledne-skaly

Přímo na polsko-české hranici ve výšce 852 m n.m. leží malé skalní město vytvořené v horních kvádrových pískovcích západní části stolové plošiny Skalniaku (Boru).Na ploše 21 ha se rozprostírá labyrint rozsedlin o hloubce 6-11 metrů v mohutných skalních blocích, které jsou ve spodních částech vyklenuty.

Těmito průchody prochází částečně zpevněná turistická trasa kolem nejzajímavějších skalních útvarů s názvy jako Kuchnia, Stolowy Glaz, Okret, Kasa, Dwunozny Grzyb nebo symbolu celého bludiště Kurzi Stopky.

 

Z Náchoda po silnici E67 na Kudowa-Zdrój, zde odbočit na Karłow.

GPS Souřadnice: Dolní parkoviště (GPS 50°27'39"N, 16°18'34"E) mezi Karłowem a Kudowou-Zdrój nebo

horní parkoviště (GPS 50°28'45"N, 16°17'12"E), přímo u vstupu do skal, zpřístupněné zpoplatněným kyvadlovým výjezdem.

 

Obří akvarium - Hradec Králové

www.obriakvarium.cz

Obří akvárium skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a fauny Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat. Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Celkový objem výstavní nádrže činí 130 000 l vody.

Obří akvárium  bylo otevřeno v roce 1998 jako první veřejné akvárium ve střední a východní Evropě.

GPS souřadnice: 50°12'17"N, 15°49'07"E

Vzdálenost cca 31 km

 

Pevnost Josefov

www.pevnostjosefov.cz

Pevnost Josefov byla založena v roce 1780.Jejím hlavním úkolem bylo bránit severní hranice rakouské říše proti Pruskému království. Pevnost měla i svá další využití. Byla vlastně obrovskou zbrojnicí, skladištěm střelného prachu, zásob jídla a v neposlední řadě také poskytovala bezpečné ubytování vojákům i civilistům.

GPS souřadnice: 50°20'16"N, 15°55'25"E

Vzdálenost cca 10 km

 

Sněžka - Krkonoše

www.pecpodsnezkou.cz

www.snezka.ceskehory.cz/

www.snezkalanovka.cz/cs/

Sněžka dosahuje výšky 1602 m n. m., tím pádem se řadí na první místo nejvyšších hor Krkonoš i celé České republiky. Hora Sněžka se nachází na Hraničním hřebenu ve východní části Krkonoš. Vrcholem prochází česko-polská hranice. Jižní česká strana spadá do Obřího dolu. Holý skalnatý vrchol umožňuje neomezený panoramatický výhled daleko do Polska a Čech a má rozlohu třicet akrů.